HTML زبانی است که برای توصیف ساختار صفحات وب استفاده می شود. HTML به نویسندگان این معنی را می دهد:

انتشار اسناد آنلاین با عناوین ، متن ، جداول ، لیست ها ، عکس ها و غیره.
با کلیک روی یک دکمه ، اطلاعات آنلاین را از طریق پیوندهای ابر متن ، بازیابی کنید.
فرم های طراحی برای انجام معاملات با خدمات از راه دور ، برای استفاده در جستجوی اطلاعات ، ایجاد رزرو ، سفارش محصولات و غیره.
صفحات گسترده ، کلیپ های ویدیویی ، کلیپ های صوتی و سایر برنامه ها را مستقیماً در اسناد خود وارد کنید.
با HTML ، نویسندگان ساختار صفحات را با استفاده از نشانه گذاری توصیف می کنند. عناصر برچسب زبان قطعاتی از مطالب مانند “پاراگراف” ، “لیست” ، “جدول” و غیره.

XHTML چیست؟
XHTML یک نوع HTML است که از نحو XML ، Extensionible Markup Language استفاده می کند. XHTML دارای تمام عناصر یکسان (برای پاراگراف ها و غیره) به عنوان نوع HTML است ، اما نحو کمی متفاوت است. از آنجا که XHTML یک برنامه XML است ، می توانید از سایر ابزارهای XML با آن استفاده کنید (مانند XSLT ، زبانی برای تبدیل محتوای XML).

CSS چیست؟
CSS زبانی است که برای توصیف ارائه صفحات وب از جمله رنگ ها ، چیدمان ها و قلم ها استفاده می شود. این امکان را به شما می دهد تا ارائه را با انواع مختلف دستگاه ها ، مانند صفحه های بزرگ ، صفحه های کوچک یا چاپگر تطبیق دهید. CSS مستقل از HTML است و می تواند با هر زبان نشانه گذاری مبتنی بر XML مورد استفاده قرار گیرد. جداسازی HTML از CSS ، نگهداری سایتها ، به اشتراک گذاری برگه های سبک در صفحات و صفحات متناسب با محیط های مختلف را آسان تر می کند. به این تفکیک ساختار (یا: محتوا) از ارائه گفته می شود.

WebFonts چیست؟
WebFonts یک فناوری است که به افراد امکان می دهد بدون استفاده از نصب در سیستم عامل ، از فونت های موجود در وب استفاده کنند. W3C در فونتهای قابل بارگیری از طریق HTML ، CSS2 و SVG تجربه ای دارد. تا همین اواخر ، فونت های قابل بارگیری به دلیل عدم وجود یک قالب قلم قابل تعامل در وب رایج نبودند. تلاش WebFonts برای حل مسئله از طریق ایجاد یک قالب فونت منبع باز با پشتیبانی صنعت برای وب (به نام “WOFF”) است.

مثال ها
مثال بسیار ساده زیر از بخشی از یک سند HTML نحوه ایجاد پیوند در یک پاراگراف را نشان می دهد. هنگامی که روی صفحه نمایش داده می شود (یا توسط یک سازنده گفتار) ، متن لینک “گزارش نهایی” خواهد بود. وقتی شخصی پیوند را فعال کرد ، مرورگر منبع شناسایی شده توسط “را بازیابی می کند:

برای کسب اطلاعات بیشتر به این بخش مراجعه کنید
rt”> گزارش نهایی </a>. </p>
از ویژگی کلاس در برچسب شروع پاراگراف (“<p>”) می توان برای افزودن سبک ، از جمله موارد دیگر استفاده کرد.