برش لیزری چگونه کار می کند؟

برخلاف یک لامپ خانگی که نور روشنی را برای حرکت در همه جهات تولید می کند، لیزر جریانی از نور نامرئی (معمولاً مادون قرمز یا ماوراء بنفش) است که در یک خط مستقیم باریک تقویت و متمرکز می شود. این بدان معناست که در مقایسه با نور معمولی، لیزرها قوی تر هستند و می توانند مسافت های بیشتری را طی کنند. نام دستگاه های برش و حکاکی لیزری بر اساس منبع لیزر آنها (جایی که برای اولین بار نور تولید می شود) گرفته می شود، دو نوع رایج ترین آنها لیزرهای CO2 و فایبر هستند. بیایید با پرکاربردترین، یعنی CO2 شروع کنیم.

لیزر CO2 چگونه کار می کند؟

ماشین‌های مدرن CO2 معمولاً پرتو لیزر را در یک لوله شیشه‌ای مهر و موم شده تولید می‌کنند که با گاز، معمولاً دی اکسید کربن، پر شده است. یک ولتاژ بالا از طریق لوله جریان می یابد و با ذرات گاز واکنش می دهد و انرژی آنها را افزایش می دهد و در نتیجه نور تولید می کند. محصول چنین نور قوی گرما است، گرما آنقدر قوی است که می تواند موادی را تبخیر کند که دارای نقطه ذوب صدها درجه سانتیگراد هستند.

آینه ها و تمرکز

در یک انتهای لوله یک آینه تا حدی بازتابنده و سر دیگر یک آینه کاملاً بازتابنده قرار دارد. نور به عقب و جلو، بالا و پایین در طول لوله منعکس می شود، این باعث افزایش شدت نور در هنگام عبور از لوله می شود.

در نهایت نور به اندازه کافی قدرتمند می شود که از آینه تا حدی بازتابنده عبور کند. از اینجا به آینه اول خارج از لوله و سپس به آینه دوم و در نهایت سوم هدایت می شود. از این آینه ها برای انحراف دقیق پرتو لیزر در جهات مورد نظر استفاده می شود.
آینه نهایی در داخل سر لیزر قرار دارد و لیزر را به صورت عمودی از طریق لنز فوکوس به ماده کار هدایت می کند. لنز فوکوس مسیر لیزر را اصلاح می کند و از فوکوس شدن آن در یک نقطه دقیق اطمینان می دهد. پرتو لیزر معمولاً از قطر حدود 7 میلی متر تا حدود 0.1 میلی متر متمرکز می شود. این فرآیند تمرکز و افزایش شدت نور ناشی از آن است که به لیزر اجازه می‌دهد تا چنین ناحیه خاصی از مواد را بخار کند تا نتایج بسیار دقیقی تولید کند.

حرکت لیزر

سیستم CNC (کنترل عددی کامپیوتری) به دستگاه اجازه می دهد تا سر لیزر را در جهات مختلف بر روی تخت کار حرکت دهد. با کار هماهنگ با آینه ها و لنزها، پرتو لیزر متمرکز شده را می توان به سرعت در اطراف بستر دستگاه حرکت داد تا اشکال مختلف بدون افت قدرت یا دقت ایجاد شود. سرعت باورنکردنی که لیزر قادر است با هر بار عبور از سر لیزر روشن و خاموش شود، به آن اجازه می دهد تا طرح های فوق العاده پیچیده ای را حکاکی کند.

لیزر فایبر چگونه کار می کند؟

لیزرهای فیبر جدیدترین نوع لیزر در صنعت هستند که از بسیاری از اصول مشابه لیزرهای CO2 پیروی می کنند، اما چند جزئیات آنها را بسیار کاربردی تر می کند.
فناوری فیبر به طور مداوم در بسیاری از صنایع پیشرفت کرده است و آنقدر بهینه شده است که اکنون می توان از نور حتی برای انتقال داده ها استفاده کرد که معمولاً در برنامه هایی مانند اینترنت پرسرعت باند پهن استفاده می شود. اگر پهنای باند فیبر نوری را در مقایسه با کابل یا DSL در نظر بگیرید، می توانید فوراً بین آنها مقایسه کنید که یکی از آشکارترین تفاوت ها سرعت است.

فناوری فیبر به طور مداوم در بسیاری از صنایع پیشرفت کرده است و آنقدر بهینه شده است که اکنون می توان از نور حتی برای انتقال داده ها استفاده کرد که معمولاً در برنامه هایی مانند اینترنت پرسرعت باند پهن استفاده می شود. اگر پهنای باند فیبر نوری را در مقایسه با کابل یا DSL در نظر بگیرید، می توانید فوراً بین آنها مقایسه کنید که یکی از آشکارترین تفاوت ها سرعت است.

هدایت پرتو

نور در یک کابل فیبری تولید شده و به آن تزریق می شود و از طریق یک حفره باریک منعکس می شود که پرتو را به طور باورنکردنی صاف نگه می دارد. اپتیک برای هدایت پرتو مورد نیاز نیست، به این معنی که لازم نیست قطعات را مرتباً مجدداً تراز کنید. با توجه به صاف بودن پرتو لیزر، می توان آن را برای تمرکز دقیق بر روی کوچک ترین مناطق متمرکز کرد و آن را برای طرح های پیچیده برش لیزری عالی می کند.

لیزر برش و حکاکی الیاف می‌توانند فلزات بدون پوشش را به راحتی با استفاده از توان 20 وات علامت‌گذاری کنند و در توان‌های بالاتر می‌توانند بسیاری از انواع فلزات را برش دهند. واکنش های فوری درون کابل به این معنی است که لیزر فیبر به محض روشن شدن آماده کار است.

اگر سوالی در مورد این موضوع دارید، لطفا با ما تماس بگیرید!