لیزر حکاکی از خانه یا محل کارتان آسان تر و مقرون به صرفه تر از همیشه است. حکاکی لیزری که زمانی کاملاً متعلق به تولید کنندگان صنعتی بود، به طور فزاینده ای توسط مشاغل کوچک، طراحان محصولات، سازندگان و علاقمندان پذیرفته می شود.

در برخی موارد، این احتمال وجود دارد که لیزر حکاکی سودمندترین فناوری برای نیازهای شما باشد. بنابراین، قبل از بیرون کشیدن کیف پول خود، ممکن است بخواهید نگاهی به حکاکی های لیزری که در زیر انتخاب کرده ایم بیندازید، زیرا فکر می کنیم آنها بهترین هستند.

نحوه انتخاب لیزر حکاکی

اکثر دستگاه‌های لیزری که می‌توانید بخرید، قابلیت حکاکی دارند، اما هر لیزر حکاکی نمی‌تواند اجسام را برش دهد. مانند هر محصولی که به فناوری خلاقانه مربوط می شود، همیشه ایده خوبی است که قبل از فشار دادن ماشه روی دستگاه، دقیقاً بدانید که می خواهید با آن چه کاری انجام دهید.

وقتی نوبت به حکاکی مواد نرم مانند مقوا، کاغذ، پارچه و مواردی از این دست می‌رسد، لیزرهای دیود کم‌توان گزینه مناسبی برای شما هستند. در حال حاضر دیودهای با قدرت بالاتر نیز کمی بیشتر شده اند(از طریق اتصال چندین لیزر دیود در یک سر ابزار ). در حالی که این سر ابزارهای جدید می توانند قدرت خروجی مشابه چیزی را که ممکن است از لیزر CO2 مشاهده کنید، داشته باشند، بسیار گران هستند و در حال حاضر تعداد زیادی از آنها وجود ندارد.

در حال حاضر لیزرهای دیودی با توان کم و مقرون به صرفه‌تر به تعداد قابل توجهی موجود است. این واحدها معمولاً دارای قدرت خروجی از 1 تا 5 وات هستند و برای کار با مواد نرم‌تر مانند مقوا، کاغذ، پارچه و غیره بسیار مناسب هستند. آن‌ها برش‌های خیلی خوبی را نمی‌سازند، برای برش مداوم، تمیز و سریع، احتمالاً چیزی با انرژی CO2 می‌خواهید، اما نیاز به بودجه بیشتر دارید.

مطمئناً هنگام کار با هر نوع دستگاه لیزر قدرتمند، ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر حکاکی لیزری، حداقل چیزی که ما انتظار دیدن آن را داریم یک حسگر G است، برای متوقف کردن فوری لیزر باید فریم را مختل کرد، و همچنین محافظ کافی در برابر پرتو لیزری که بالقوه غارت کننده بینایی است. دستگاهی که می تواند شعله ور شدن احتمالی در حین کار و خاموشی را تشخیص دهد نیز بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

در نهایت، بسیاری از کارایی و قابلیت استفاده حکاکی لیزری به نرم افزار مربوط می شود. معمولاً از LightBurn به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای موجود یاد می شود.

حکاکی لیزری چگونه کار می کند؟

تصویر بهترین حکاکی های لیزری / دستگاه های حکاکی لیزری: حکاکی لیزری چگونه کار می کند؟

یک حکاکی لیزری با تولید و سپس هدایت یک پرتو لیزر متمرکز بر روی یک ماده کار می کند. اگر لیزر به درستی انجام شود، اثری ماندگار بر روی ماده باقی می‌گذارد که در برابر حذف بسیار مقاوم است. نحوه تولید و هدایت لیزر کاملاً به فناوری لیزر مورد نظر بستگی دارد، اما برای متمرکز کردن آن از یک لنز عبور می کند.

وقتی لیزر با مواد تماس پیدا می کند، به هدف کاربر بستگی دارد. لیزر باعث می شود مقدار زیادی گرما روی یک نقطه خاص از ماده قرار گیرد که یا باعث تبخیر مواد می شود یا به سادگی آن را می سوزاند تا جایی که باعث ایجاد کنتراست قابل مشاهده شود.

با استفاده از CNC یا G-code، حکاکی لیزری به روشی فوق‌العاده دقیق حرکت می‌کند و در جایی که دستور حکاکی به آن داده شده است، حکاکی می‌کند.

بسیاری از مواد را می توان با لیزر حکاکی کرد و کاربردهای زیادی برای این فناوری وجود دارد، از کاردستی ساده گرفته تا علامت گذاری اجزای صنعتی و نمونه های اولیه.

انواع حکاکی لیزری

تصویر بهترین دستگاه های حکاکی لیزری / دستگاه های حکاکی لیزری: انواع حکاکی لیزری

در ناحیه رومیزی حکاکی لیزری، واقعاً فقط دو نوع حکاکی لیزری وجود دارد که مرتبط هستند – دیود و CO₂. بنابراین، این چیزی است که ما در اینجا روی آن تمرکز خواهیم کرد.

دیود

از بسیاری جهات، یک دیود لیزر کاملاً شبیه به یک چراغ LED است. خیلی ساده، یک دیود لیزر با استفاده از الکتریسیته برای تحریک الکترون ها در یک اتصال مثبت/منفی کار می کند و فوتون ها را خارج می کند. سپس فوتون‌ها به‌عنوان یک پرتو از طریق یک عدسی قبل از برخورد با ماده متمرکز می‌شوند.

در حالی که LED ها به صورت خود به خود و همه جهته نور ساطع می کنند، دیودهای لیزر نور هدایت شده و تحریک شده را ساطع می کنند – این نور کانالی و قوی تر است و به شما امکان می دهد موادی را که با این پرتو برخورد می کند هدایت و در نهایت بسوزانید.

ما در همه جا در زندگی روزمره خود لیزرهای دایود را می بینیم. در سوپرمارکت‌ها که بارکدها را اسکن می‌کردیم، برای پخش دی‌وی‌دی‌ها و سی‌دی‌ها به آن‌ها تکیه کردیم و اکنون از آن‌ها در فناوری رانندگی خودکار یا نیمه‌خودکار استفاده می‌کنیم.

لیزرهای دایود به طور متفاوتی طبقه بندی می شوند، اما لیزرهای دایود که برای حکاکی مواد استفاده می شوند، در دسته خود قدرتمند هستند و حداکثر طبقه بندی کلاس 4 را به آنها می دهند. حتی اگر آنها مربوط به اسکنر بارکد شما باشند و باید با احتیاط زیادی با آنها رفتار کرد. لیزرهای دایود فوق العاده مقرون به صرفه هستند.

آنها برای حکاکی مواد نرم مانند مقوا، کاغذ، پارچه و مواردی از این دست و نهایتا چوب گزینه مناسبی هستند.

CO₂

لیزرهای CO2 به طور قابل توجه نسبت به لیزر دایود قدرتمندتر هستند. و به نسبت گرانتر. آنها برای برش و حکاکی چوب و پلاستیک گزینه مناسبی هستند.

یک لیزر CO2 در داخل یک لوله شیشه ای ضد هوا حاوی CO2 و گازهای دیگر تولید می شود. هنگامی که جریان الکتریکی از این لوله عبور می کند، باعث تشدید گازها می شود و در نتیجه شروع به تولید نور می کنند. سپس نور قبل از اینکه راه خود را به سمت خروجی پیدا کند، بین آینه ها می چرخد، جایی که با عدسی برخورد می کند. سپس لنز پرتو را قبل از خروج از دستگاه و تماس با مواد متمرکز می کند.

حکاکی های لیزری CO2 دارای نقاط مثبت زیادی هستند، اما دارای نقاط منفی بسیار قابل توجهی نیز هستند. برای شروع، آنها بسیار قدرتمندتر و همه کاره تر از لیزرهای دیود هستند، و می توانند برش هایی را انجام دهند که پسرعموهای دیود آنها قادر به انجام آن نیستند. مشکل این است که لیزرهای CO2 دستگاه‌های بسیار ظریفی هستند و اگر آینه‌ها یا لوله‌های شیشه‌ای آسیب ببینند (مثلاً در حین حمل و نقل) به سادگی کار نخواهند کرد. آنها همچنین به تعمیر و نگهداری بسیار بیشتری نسبت به لیزر دیود نیاز دارند.

علیرغم این نکات منفی، اگر لیزری با قابلیت حکاکی یا برش مواد قوی‌تر می‌خواهید، لیزرهای CO2 همچنان راهگشا هستند، زیرا آنها برتری قابل توجهی نسبت به گزینه‌های دیود دارند.

دستگاه های حکاکی لیزری CO2 برای حکاکی دائمی و با کیفیت بر روی انواع سطوح عالی هستند. پرتو لیزر دستگاه مارکینگ لیزر Co2 تحمل بسیار کم را ارائه می دهد که نه تنها سازنده تر، بلکه بسیار دقیق تر است. این لیزر از نظر محیطی پایدارتر است، انواع دیگر لیزرها تنها می توانند درصد کمی از توان منبع تغذیه شما را به فوتون تبدیل کنند، اما لیزر Co2 حدود 40 تا 60 درصد انرژی مصرفی خود را تبدیل می کند. هزینه نگهداری آن نسبت به لیزر فایبر کمتر است، دستگاه لیزر مارکینگ CO2 نیازی به نگهداری زیاد ندارد، بنابراین ما هزینه ها را کاهش می دهیم و راندمان تولید را بهبود می بخشیم. سهولت استفاده از این دستگاه خودنمایی می کند.

فایبر

اگر می خواهید بیشتر فلزات را حکاکی کنید، ممکن است بخواهید لیزر فیبر را در نظر بگیرید.

هر دو تجهیزات لیزر co2 و فایبر دارای سر Galvo هستند، سیستمی از آینه ها که لیزر را دقیقاً روی سطحی که می خواهیم مارکینگ یا حکاکی کنیم هدایت می کند. در این سیستم از دو آینه با فاصله بیشتر از مواد استفاده می شود که سریعتر می چرخند و سریعتر به موقعیت های مورد نظر می رسند.

الماس صنعت برتر دارای تجهیزات فشرده ای است که برای مارکینگ و حکاکی با لیزر طراحی شده است. بسته به مواد و ضخامت آن نیز می توانند برش دهند. لیزر فایبر برای علامت گذاری موادی مانند: فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، آلومینیوم، مس، اکریلیک رنگ شده، شیشه آئروسل، پی وی سی و … در میان گزینه های دیگر مناسب است.

لیزر فایبر بودجه بیشتری نسبت به دیگر لیزرهای حکاکی نیاز دارند.

لیزر حکاکی روی چه موادی عمل می کند

تصویر بهترین حکاکی لیزری / دستگاه های حکاکی لیزری: مواد برای حکاکی لیزری

حکاکی های لیزری با مواد بسیار متنوعی سازگار هستند و آنها را به ماشین های بسیار همه کاره تبدیل می کند. اغلب آنها را می بینید که با چرم، کاغذ، مقوا، چوب، برخی از فلزات پوشش داده شده، سنگ، چوب پنبه و لاستیک و سایر مواد استفاده می شود.

قبل از سرمایه گذاری بر روی یک حکاکی لیزری، بسیار مهم است که موادی را که می خواهید با آنها کار کنید، بشناسید تا مناسب ترین حکاکی لیزری را برای این کار دریافت کنید. برای ارائه برخی زمینه‌ها، یک لیزر دیود کم‌توان کاملاً قادر به حکاکی مقوا است، اما می‌تواند برای تولید کار خوب با مواد سخت‌تر مانند فلزات پوشش‌داده شده، به سختی کار کند. با برخی از لیزرهای CO₂ و فایبر، توانایی برش جدی نیز خواهید داشت.

هنگامی که صحبت از حکاکی لیزری یا برش لیزری می شود، همیشه توصیه می شود که یک منطقه تهویه مناسب برای کار داشته باشید. بهتر از آن، یک سیستم اگزوز کامل با فیلترهایی برای دور کردن بخارات و مواد شیمیایی خطرناک از شما. برخی از مواد، مانند وینیل، برای کار کردن بسیار خطرناک هستند و گاز کلر (که در طول تاریخ به عنوان یک سلاح شیمیایی استفاده می شد) و اسید هیدروکلریک به عنوان یک عارضه جانبی تولید می کنند. ناگفته نماند، اما دانستن اینکه با چه چیزی کار می کنید و روش صحیحی که باید در پیش بگیرید، برای حکاکی لیزری حیاتی است.

حکاکی لیزری برای اهداف مختلفی از پروژه های هنری و صنایع دستی ساده گرفته تا علامت گذاری تجهیزات پزشکی استفاده می شود.

اغلب اوقات، حکاکی‌های لیزری را که در راهنمای خریدارمان در اینجا جمع‌آوری کرده‌ایم، می‌بینید که در کارگاه‌های صنایع دستی استفاده می‌شوند. حکاکی لیزری به افزودن سطح بیشتری از سفارشی‌سازی یا شخصی‌سازی به محصول کمک می‌کند و همچنین می‌تواند الگوهای دقیق‌تر و دشوارتری را روی مواد ایجاد کند.

حکاکی لیزری چه برای جواهرات یا کیف پول یا بسته بندی، یا موارد دیگر، توسط افراد خلاق و با استعداد فوق العاده برای تولید اقلام جالب و هیجان انگیز در سراسر جهان استفاده می شود.

نرم افزار حکاکی لیزری

وقتی نوبت به نرم افزار حکاکی لیزری می شود، احتمالاً به دو نرم افزار نیاز دارید – یکی برای طراحی و دیگری برای کنترل خود حکاکی لیزری. برای هر دو، گزینه‌های زیادی برای شما باز است.

الماس صنعت برتر در کنار برخی از ماشین ها نرم افزار مرتبط با آن را در اختیار شما قرار می دهد.

تمام نرم افزارهای مورد نیاز، در سایت الماس صنعت برتر قرار دارد. با مواجهه با هر سوال و مشکلی با ما تماس بگیرید.